Nefesin önemi

Dr. OttoWarburg, kendisine Nobel ödülü kazandıran bilimselçalışmasından elde ettiği sonuçları açıkladığında kanserin temel nedeni olarakoksijensiz yaşamı göstermişti.

İki Nobel sahibi bilim adamı Warburg, kanserin temel nedeniolarak oksijensiz yaşamı gösteriyor. Vücuttaki ‘onkojen’ler de stres, kirlilik,radyasyon gibi faktörlerle uyarılarak kanseri başlatabiliyor Hücresel oksijenyetersizliği, Alternatif Tıp Tam Rehberi kitabında yer alan ve kansere yolaçtığı düşünülen önemli bir faktör. Kanserin nedenleriyle ilgili en provokatifteorilerden biri, ilk önce, iki kez Nobel ödülü kazanmış bilim adamı tarafındanortaya atılmıştı. Bir Alman biyokimyacı olan Dr. OttoWarburg, 1931’de, oksijenyetersizliğinin ve hücre fermantasyonunun, kanser sürecinin parçaları olduğunukeşfetmesiyle Nobel Ödülü almıştı. Dr. Warburg o zaman şöyle yazmıştı:“Kanserin tek ve nihai temel nedeni oksijensiz yaşamdır, yani‘anaerobiosis’tir. Normal hücreler oksijene gereksinme duyarlar, oysa kanserhücreleri oksijensiz yaşayabilir.” Dr. Warburg, herhangi bir embriyondan alınannormal hücreleri laboratuvar tüpünde oksijensiz büyümeye zorlandığında kanserhücrelerinin özelliklerini aldıklarını gösterdi. Warburg, “Bu, normalhücrelerin, sadece tek bir değişkeni değiştirmekle, kanserli hücreleredönüşebileceği anlamına geliyor” dedi.

Doktorun bu teorisine göre, hücreler oksijenden mahrumbırakılınca, en ‘ilkel’ dönemlerine geri dönebiliyor ve enerjilerini, normalbitki ve hayvanların yaptığı gibi oksijenden değil, bunun yerine şekerinfermantasyonundan alarak, glikoz reaksiyonlarına girebiliyordu. Kanserhücrelerinin çok hızlı üremeleri, çok yüksek miktarda glikoz kullanımınıgerektiriyor ve glikozu laktik aside dönüştürüyor. Laktik asit ise bir artıkürün ve bedeni yoran bir madde, asit/baz oranında veya pH düzeyinde birdengesizliğe neden oluyor. Bedenin asitlilik derecesi yükseldikçe, hücrelerinoksijen kullanmaları daha da zorlaşıyor. Ve kanserli tümörler, sağlıklı insanhücrelerine oranla tam 10 kez daha fazla laktik asit içerebiliyor. 

Son yüzyılda kanser oranlarındaki müthiş artışın olası birnedeni, Dr. Warburg’un teorisine göre, kent havasında gittikçe düşen oksijen veyükselen karbonmonoksit düzeyi olabilir. Karbonmonoksidin (CO) hemoglobin’e(hücrelere oksijeni taşıyan madde) olan yakınlığı, oksijeninkinden daha fazla.Bu yüzden de içimize karbondioksit çektiğimizde, hemoglobinimiz daha çok CO vedaha az oksijenle bağlanıyor. Yine aynı oksijen yetersizliği teorisine görekanser hücreleri, oksijenden zengin bir ortamda varlıklarını sürdüremiyor. Buyüzden de, eğer yeterli oksijen sağlanırsa, bu cinnet halindeki glikozfermantasyonu duruyor. 

İnsanlar, birçok nedenden dolayı oksijen yetersizliğiçekebiliyor, örneğin uzun süre hava kirliliğine maruz kalma, canlılıklarınıyitirmiş gıdalar (fazla pişirilmiş, işlem görmüş, konserve gıdalarda oksijentükenmiştir), derin nefes alamamak ve yetersiz egzersiz gibi…

Categories: Blog

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir